سناریوی فلسطین در احواز: نويسنده ابو عارف الاحوازی

Monday, 28 March 2016 17:51 Written by  font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size

حکومتی  که همیشه از اشغال و غصب زمین های مردم فلسطین توسط دولت اسراییل یهودیها را مورد سرزنش قرار داده و همیشه در رسانه های خود با انتقاد به این موضوع اشاره میکند خود نیز همچنین سناریوی را در جنوب غرب این کشور به کررات پیاده کرده. در احواز و سایر مناطق حاشیه احواز زمین های ذراعتی-مسکونی وغیره را در بعضی مواقع بدون هیچ گونه عذر و بهانه ایی  توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران غصب کرده و به مهاجرین که از شهرهای دیگر استانها ی فارس نشین امدند واگذارمیکنند.

اگر بخواهیم به بخش های از اراضی مسکونی دزاعتی  که در چند سال گذشته توسط رژیم حاکم مورد غصب قرار گرفته  مطلبیبنویسیم میتوان به طرحهای نیشکر که دردهه هفتاد اغاز بکار کردند و باعث تخزیب دهها روستای عرب نشین شد اشاره کرد.

این طرح ها که در زمان  ریاست هاشمی رفسنجانی صورت گرفت و باعث تخریب این روستها از شمال منطقه شعبیه تا نزدیکی شهر محمره شد.طرحهای که به نام های  امیر کبیر- دعبل خزاعی –فارابی –میرزاکوچک خان وسلمان فارسی  روستهای زیادی رادر اطراف رودخانه  دز و شطیط از شاخه های رودخانه کارون و هر دو طرف رودخانه در مسیر محمره و احواز عبادان را به شکل کامل تخریب کردند و زمینهای کشاورزی و مسکونی انها را که حدود 200000هکتار بود به بهانه طرح نیشکر و شیلات مورد غصب قرار دادند.روستاهایی با نام های دغاغله- لویمی –مروانه-زهراویه بنی تمیم و.....بخشی از روستاهای تخریب شدهتوسط دولت ایران بوده هر چند در هنگام اجرای این طرح عده زیادی از مردم از فروش زمین های خودداری کردند که با مداخله سپاه پاسداران باعث کشته و دستگیری تعداد زیادی از معترضین شد. لازم به ذکر است این طرحها که در دهه هقتاد و قبل از ان صورت گرفت اعتراضات کمتری به نسبت الان داشته و دلیل اصلی ان را می توان به عدم پوشش رسانه ایی ان زمان دانستاما وجود رسانه های ارتباط جمعی پیشرفته و انتقال اخبار و فیلم ها فقط با یک اشاره توسط مردم ستم دیده احواز و نشان دادن دردها و تبعیض این اقلیم به تمام مردم دنیا و موسسه های حقوق بشر از طریق موبایل ها و دیگر وسایل پیشرفته باعث شده که حکومت جمهوری اسلامی ایران با یک ذکاوت خاص  وسبکی جدید به تغییر دیمغرافی منطقه عربی احواز کند.

بنده میخواهم به منطقه ایی اشاره کنم که قبل از تحریم های اقتصادی کشورهای غربی مهاجرت زیادی در ان شد و هزاران مهاجراز قوم لر (بختیاری) را حاکمان مرکزی  در ان مستقرکردند.

منطقه زرگان (اقرانه)-این منطقه که تقریبا در شرق احواز قرار دارد ودرچند سال اخیر به محله هایی مجزایی به نام های نور اباد-فدک-شهرک چمران و فرهنگیان3توسط حاکمان غیر بومی نامگذاری و کلیه مهاجر ها را در انجا مستقر کردند.

یکی از روشهای  انتقال مهاجران از شهرستان مسجد سلیمان به این محله دادن زمین به معلم های  بازنشسته  لر بود که با این کار باعث می شد معلمین شروع به ساخت و سکونت کنند.

ولی از سال 1390به بعد و در روزهایی که تحریمات اقتصادی روز به روز بیشتر وشرایط اقتصادی حکومت بد و بدتر می شد به یک باره این مهاجرت و ساخت وساز توسط دولت ایران متوقف شده و این مهاجرت  پانرانیسمی در این منطقه عربی نتیجه عکسیبه خود داد.

یعنی از وقتیکه دولت ایران قادر به مهاجرت دیگر قومیت به این منطقه رانداشت. این ساکنین اصلی زرگان ودیگرمناطقمجاور زرگان بودند که شروع به خرید و ساخت و ساز اراضی می کردند.

هرچند که ساخت و ساز شهروندان اصلی احواز به نسبت مهاجران غیر عربی که با حمایت دولت در سالهای قبل در انجا شروع به سکونت می کردند خیلی کند تر بود ولی با همه این احوال این احداث باعث خراب شدن نقشه پلید حکومت ایران بود.

زیرا طبق نقشهانها یعنی در مرکز محله زرگان که عربها با قدمت بالایی در انجا زندگی می کردند می بایست قومیت غیر عرب مهاجرت-وبا این قوم قدیمی اختلاط می کردند.

دوری نگذشت که شهرداری منطقه 3اهواز نقشه شومی را با حمایت دولت ایران بوجود اورد-پروانهساخت به خریداران و دارندگان زمین ها به دلایل واهی نمی دادند.

مدعی بودن یک فارس به مالکیت اراضی در دادگاه انقلاب اسلامیاحواز-کامل نبودن کارهای زی کشی اراضی-وبار رفتن شخص دیگر به شهرداری صدری ها مالکین اصلی این زمین ها رو بی طی نکردن مراحل اداری به صورت صحیح در سالهای گذشته راباعث ندادن مجوزساخت می دانستن.

این در حالی است که تا قبل از سال 1390به هیچ وجه چنین مشکلاتی نبوده و مهاجران غیر عرب به راحتی هر چه تمام تر زمین بدست اورده را می ساختن.

مدتی بعد مالکین اراضی به دلیل بی خانمانی و بلا تکلیفی تصمیم به ساختن زمین های خود بدون مجوز کردند که شهرداری ان منطقهبا شنیدن این خبر شروع به تخریب خانه های نیمه کاره ایی می کردند که مردم زحمت کش عرب احواز چندین میلیون بابت انهزینه کرده بودند این روند تا به الان همچنان ادامه داشته و برای همه بسیار عجیب بوده و هست که خریداران این زمین ها اجازه ساخت اراضی خود را ندارند و به محض ساختن نیمه شب خفاشان شب شروع به خراب کردن این خانه های نیمه کاره می کنندتا در اینده وبه محض بهتر شدن شرایط اقتصادی به ادامه مهاجرت در مرکز این محله بکنند.

 

 

 

Read 906 times
Rate this item
(0 votes)

تابعونا :

تويتر  :   فيس بوك    :      قناة الجبهة البث    :    اليوتيوب